wie. Jednak jak znaleźć specjalistę dopasowanego do naszych potrzeb?
Stomatologia to bardzo szeroka dziedzina. Gdy potrzebujemy tylko rutynowo sprawdzić stan naszego uzębienia, zdecydowanie wystarczy nam stomatolog zachowawczy lub dziecięcy. W przypadku poważniejszych urazów konieczna może być interwencja chirurga. Gdy potrzebna jest ekstrakcja zęba, czasem konieczny jest chirurg stomatologiczny, jednak w przypadku złamania żuchwy konieczny będzie chirurg szczękowo-twarzowy. Protetyka zaś to dziedzina stomatologii zajmująca się odbudowywaniem strat po utracie zębów oraz tworzeniem protez.
Jak widać, pośród stomatologii znajduje się wiele różnych specjalizacji. Dobrze wiedzieć, do kogo potrzebujemy się umówić na wizytę, aby nie marnować swojego czasu będąc odsyłanym z miejsca na miejsce.
Po co właściwie ta stomatologia?
Prężnie poszerzający się przemysł cukierniczy oraz nieszczególne przywiązywanie wagi do kwestii zdrowotnych doprowadza do coraz większych problemów z naszym uzębieniem. W związku z powyższym, jedną z najbardziej doskonalących się na ten moment dziedzin medycyny jest właśnie stomatologia.
Jak już powszechnie wiadomo, problemy stomatologiczne dotyczą nie tylko osób dorosłych lub w podeszłym wieku. Przeciętny dentysta przyjmuje do swojego gabinetu coraz więcej młodzieży oraz dzieci w wieku przedszkolnym czy wczesnoszkolnym. Duża część społeczeństwa jednak nadal nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji, ani konsekwencji wynikających z nieodpowiedniego dbania o higienę jamy ustnej. Jak podają wyniki badań przeprowadzonych przez kampanię "9 milionów powodów", 57% osób po 40 roku życia korzysta z usług protetyka. Oznacza to, że ponad połowa badanych posiada braki w uzębieniu, które uzupełniane są za pomocą protez. Nietrudno zatem dojść do wniosku, iż praca dentysty za parę lat może być na wagę złota.
Ostateczna cena uzależniona jest oczywiście od
Piękny i zdrowy uśmiech jest najlepszą wizytówką. Coraz częściej młode osoby mierzą się z próchnicą oraz utratą zębów. Stomatologia nieustannie się rozwija, dzięki czemu nawet osoby, które posiadają spore ubytki mogą liczyć na szybką i bardzo skuteczną pomoc specjalisty.
Dentysta na pierwszej wizycie opracowuje szczegółowy plan leczenia i przedstawia wstępny kosztorys. Niestety cały czas wiele zabiegów nie jest refundowanych.
Protetyka polega na odpowiednim wypełnianiu różnych ubytków. Zabiegi tego typu są niestety dość kosztowne. Wstawienie implantu to zwykle koszt w przedziale od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Ostateczna cena uzależniona jest oczywiście od wielu różnych czynników, na przykład rodzaju użytego materiału, jego ilości oraz zastosowanego wcześniej leczenia.
Bardzo ważne jest aby dzieci już od najmłodszych lat uczęszczały na regularne wizyty do stomatologa. Takie działanie pozwala bardzo szybko oswoić strach przed dentystą oraz zapobiec wielu poważnym problemom w przyszłości.